|
|
Xiaomi Redmi Watch 5Tk 5,900 |
| Name | Xiaomi Redmi Watch 5 |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Watch 5, M2427W1, M2428W1 |
| Category | Smart Watch |
| Price | 5900 |
| Network Type | No Cellular Connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2024, November 27 |
| Launch Date | Available. Released 2025, January 15 |
| Body Dimensions | 47.5 x 41.1 x 11.3 mm (1.87 x 1.62 x 0.44 in) |
| Body Weight | 33.5 g |
| Build | Plastic back, aluminum frame |
| Network Sim | eSIM (China only) |
| Water Resistant | 50m Water Resistant |
| Display Type | AMOLED, 1500 nits (peak) |
| Display Size | 2.1 inches |
| Display Resolution | 432 x 514 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 324 ppi |
| Operating System | HyperOS |
| Memory Internal | 164 MB |
| Memory External | No |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | NFC (China only) |
| USB | No |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, heart rate, compass, gyro, SpO2 |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 550 mAh |
| Body Color | Black, Silver, Beige |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.