|
|
Tecno Camon 30STk 29,999 |
| Name | Tecno Camon 30S |
| Brand | Tecno |
| Model | Camon 30S, CLA5 |
| Category | Smartphone |
| Price | 29999 |
| Extra Price | 8/256 GB = 29,999/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, October |
| Launch Date | Available. Released 2024, October |
| Body Dimensions | 164.5 x 74.6 x 7.6 mm (6.48 x 2.94 x 0.30 in) |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | IP53, dust and splash resistant |
| Display Type | AMOLED, 120Hz, 1300 nits (HBM) |
| Display Size | 6.78 inches, 109.9 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2436 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 393 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| User Interface (ui) | HIOS 14 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Helio G100 (6 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Ram | 6 GB, 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 2 MP, (depth) | |
| Auxiliary lens | |
| Secondary Camera | 13 MP |
| Camera Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 33W wired, 0-100% in 45 min (advertised) |
| Body Color | Nebula Violet, Blue, Celestial Black, Dawn Gold |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.