|
|
Symphony Z72Tk 8,999 |
| Name | Symphony Z72 |
| Brand | Symphony |
| Model | Z72 |
| Category | Smartphone |
| Price | 8999 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, April |
| Launch Date | Available. Released 2025, April |
| Body Dimensions | 171.45 x 78.07 x 8.35 mm |
| Body Weight | 195 g |
| Build | Plastic |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.88 inches |
| Display Resolution | 720 x 1640 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 260 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| CPU | Octa-Core 1.6GHz |
| GPU | 650 MHz speed |
| Chipset | UniSOC T606 |
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | Up to 512 GB |
| Ram | 4 GB |
| Primary Camera | 52 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR, Audio Note |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Gravity Sensor, Light Sensor, Virtual Proximity Sensor, Side mounted Fingerprint |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Stand by | 380h (Depends on the Phone Settings and network) |
| Battery Talk time | 45h (Depends on Network & Phone Settings) |
| Charging | 10W Wired |
| Made By | Bangladesh |
| Body Color | Imperial Purple, Cosmic Gold, Titanium Gray, Graphite Black, Swamp Green |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.