|
|
OnePlus Ace 6 UltraTk 63,000 |
| Name | OnePlus Ace 6 Ultra |
| Brand | OnePlus |
| Model | Ace 6 Ultra |
| Category | Smartphone |
| Price | 63000 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 1800 / 1900 GSM 850 / 900 / 1800 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2026, April 28 |
| Launch Date | Available. Released 2026, April 28 |
| Body Dimensions | 162.5 x 77.5 x 8.5 mm (6.40 x 3.05 x 0.33 in) |
| Body Weight | 217 g |
| Build | Glass front (Crystal Shield Glass), glass back or silicone polymer back (eco leather), aluminum frame |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP66/IP68/IP69/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 165Hz, PWM, Dolby Vision, HDR10+, 800 nits (typ), 1800 nits (HBM) |
| Display Size | 6.78 inches, 112.4 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 450 ppi |
| Display Screen Protection | Crystal Shield Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 16 |
| User Interface (ui) | ColorOS 16 |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Mali-G1 Ultra MC12 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB, 1 TB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 4.1 |
| Ram | 12 GB, 16 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 16 MP, (wide) |
| Camera Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Si/C Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 8600 mAh |
| Charging | 120W Wired, PPS(55W), PD(13.5W) |
| Body Color | Ace Awakening, Metal Storm |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.