|
|
Itel S25 UltraTk 19,990 |
| Name | Itel S25 Ultra |
| Brand | Itel |
| Model | S25 Ultra |
| Category | Smartphone |
| Price | 19990 |
| Extra Price | 8/256 GB = 19,990 Tk |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, November |
| Launch Date | Available. Released 2024, November |
| Body Dimensions | 6.9 mm |
| Body Weight | 163 g |
| Network Sim | Dual SIM |
| Display Type | Super Bright AMOLED Curved Display |
| Display Size | 6.78 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2436 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| User Interface (ui) | itel OS 14.5 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Mali-G57MC |
| Chipset | Unisoc T620 (12 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB, 512 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Memory Type | UFS 2.2 |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | 50 MP, (wide) |
| 0.08 MP (auxiliary lens) | |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display), accelerometer, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Body Color | Bromo Black, Meteor Titanium, Komodo Ocean |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.