|
|
Infinix Hot 60 ProTk 18,999 |
| Name | Infinix Hot 60 Pro |
| Brand | Infinix |
| Model | Hot 60 Pro, X6885 |
| Category | Smartphone |
| Price | 18999 |
| Extra Price | 8/128 GB = 18,999 Tk |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, July 10 |
| Launch Date | Available. Released 2025, July 13 |
| Body Dimensions | 163.5 x 75.9 x 6.6 mm (6.44 x 2.99 x 0.26 in) |
| Body Weight | 170 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic back, plastic frame |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Display Type | AMOLED, 144Hz, 2160Hz PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Display Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1224 x 2720 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 440 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| User Interface (ui) | XOS 15.1 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 (1.1GHz) |
| Chipset | Mediatek Helio G200 (6 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Memory Type | UFS 2.2 |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | 50 MP |
| Auxiliary Lens | |
| Secondary Camera | 13 MP |
| Camera Features | Dual-LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes (data transfer only, not for payments) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5160 mAh |
| Charging | 45W Wired, 50% in 22 min |
| Body Color | Sleek Black, Titanium Silver, Coral Tides, Sapphire Blue, Jungle Breath, Orange Rose Valley |
| Other Features | 10W reverse wired Drop resistant up to 1.5m |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.