|
|
Hotwav Cyber 15Tk 27,400 |
| Name | Hotwav Cyber 15 |
| Brand | Hotwav |
| Model | Cyber 15 |
| Category | Smartphone |
| Price | 27400 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, September |
| Launch Date | Available. Released 2024, September |
| Body Dimensions | 82.3 x 174.6 x 12.8 mm |
| Body Weight | 292 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz, 350 nits |
| Display Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| CPU | Octa-core (2x 2.2 GHz ARM Cortex-A76, 6x 2.0 GHz ARM Cortex-A55) |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 |
| Chipset | MediaTek Helio G99 (MT6789) |
| Memory Internal | 256 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 12 GB |
| Primary Camera | Dual: 200 MP, (wide) |
| 24 MP, (night vision camera) | |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 6280 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Body Color | Knight Black, Bronzed Gold |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.