|
|
Honor X7eTk 29,900 |
| Name | Honor X7e |
| Brand | Honor |
| Model | X7e, LAB-LX1, LAB-LX3 |
| Category | Smartphone |
| Price | 29900 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2026, May 19 |
| Launch Date | Exp. Release 2026, May |
| Body Dimensions | 163.9 x 75.9 x 8.3 mm (6.45 x 2.99 x 0.33 in) |
| Body Weight | 200 g |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Display Type | TFT LCD, 120Hz, 1010 nits (peak) |
| Display Size | 6.61 inches, 105.3 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 266 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 16 |
| User Interface (ui) | MagicOS 10 |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | 50 MP, (wide) |
| Secondary Camera | 5 MP, (wide) |
| Camera Features | LED flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes (Region Dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Si/C Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 7500 mAh |
| Charging | 45W Wired |
| Body Color | Black, Blue, Orange |
| Other Features | * 7.5W reverse wired * Drop resistant up to 1.8m |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.