|
|
ZTE Nubia Focus 2 UltraTk 48,900 |
| Name | ZTE Nubia Focus 2 Ultra |
| Brand | ZTE |
| Model | Nubia Focus 2 Ultra |
| Category | Smartphone |
| Price | 48900 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, March 03 |
| Launch Date | Available. Released 2025, June |
| Body Dimensions | 7.5 mm thickness |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | AMOLED, 120Hz, 2800 nits (peak) |
| Display Size | 6.8 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2392 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 386 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
| Chipset | Unisoc T760 (6 nm) |
| Memory Internal | 512 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| XX MP, (ultrawide) | |
| - | |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, Rotatable lens ring |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes (Region Dependent) |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 33W Wired |
| Body Color | Forest Green, Sunrise White |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.