|
|
ZTE Blade A76Tk 18,900 |
| Name | ZTE Blade A76 |
| Brand | ZTE |
| Model | Blade A76 |
| Category | Smartphone |
| Price | 18900 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, June 03 |
| Launch Date | Available. Released 2025, June |
| Body Dimensions | - |
| Body Weight | - |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz |
| Display Size | 6.75 inches, 109.5 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 262 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 6 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 2 MP, (depth) | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Yes |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Body Color | Black, Blue |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.