|
|
Xiaomi Watch S4Tk 20,500 |
| Name | Xiaomi Watch S4 |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Watch S4, M2424W1, M2425W1 |
| Category | Smart Watch |
| Price | 20500 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, October |
| Launch Date | Available. Released 2024, October |
| Body Dimensions | 47.3 x 47.3 x 12 mm (1.86 x 1.86 x 0.47 in) |
| Body Weight | 44.5 g |
| Build | Aluminum alloy frame, stainless steel bezel |
| Network Sim | eSIM (market/region dependent) |
| Water Resistant | Waterproof (5ATM) |
| Display Type | AMOLED, 2200 nits (peak) |
| Display Size | 1.43 inches |
| Display Resolution | 466 x 466 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 326 ppi |
| Display Screen Protection | Scratch/drop-proof glass |
| User Interface (ui) | HyperOS 2 |
| Memory External | No |
| Primary Camera | No |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | No |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 486 mAh |
| Body Color | Black, Silver |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.