|
|
Xiaomi Redmi Note 13 4GTk 22,999 |
| Name | Xiaomi Redmi Note 13 4G |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Note 13 4G |
| Category | Smartphone |
| Price | 22999 |
| Extra Price | 6/128 GB = 22,999/ 8/256 GB = 25,999/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, January |
| Launch Date | Available. Released 2024, January |
| Body Dimensions | 162.3 x 75.6 x 8 mm (6.39 x 2.98 x 0.31 in) |
| Body Weight | 188.5 g |
| Network Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | IP54, dust and splash resistant |
| Display Type | AMOLED, 120Hz, 1800 nits (peak) |
| Display Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 395 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| User Interface (ui) | MIUI 14 |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Memory Type | UFS 2.2 |
| Ram | 6 GB, 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 108 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| 2 MP, (macro) | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 33W wired, 50% in 29 min, 100% in 70 min (advertised) |
| Body Color | Midnight Black, Mint Green, Ice Blue, Ocean Sunset |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.