|
|
Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5GTk 37,999 |
| Name | Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Note 12 Pro 5G, 22101316C, 22101316I, 23013RK75C, 22101316G |
| Category | Smartphone |
| Price | 37999 |
| Extra Price | 8/256 GB = 37,999/ |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2022, October |
| Launch Date | Available. Released 2022, November |
| Body Dimensions | 162.9 x 76 x 7.9 mm (6.41 x 2.99 x 0.31 in) |
| Body Weight | 187 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back, plastic frame |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | IP53, dust and splash resistant |
| Display Type | OLED, 1B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 500 nits (typ), 900 nits (HBM) |
| Display Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 395 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 |
| User Interface (ui) | MIUI 13 |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1080 (6 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 2.2 |
| Ram | 6 GB, 8 GB, 12 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| 2 MP, (macro) | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 67W Wired, PD3.0, 50% in 15 min, 100% in 46 min (advertised) |
| Body Color | Frosted Blue (Sky Blue), Onyx Black (Midnight Black), Polar White, Stardust Purp | ||||||||
| Other Features | USB Power Delivery 3.0 | ||||||||
| Pros |
| ||||||||
| Cons |
|
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.