|
|
Xiaomi Redmi Note 12 Pro 4GTk 27,500 |
| Name | Xiaomi Redmi Note 12 Pro 4G |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Note 12 Pro 4G, 2209116AG, 2209116AG |
| Category | Smartphone |
| Price | 27500 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, March |
| Launch Date | Available. Released 2023, April |
| Body Dimensions | 164.2 x 76.1 x 8.1 mm (6.46 x 3.00 x 0.32 in) |
| Body Weight | 201.8 g |
| Network Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | AMOLED, 120Hz, Dolby Vision, 700 nits (HBM), 1100 nits (peak) |
| Display Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 395 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| User Interface (ui) | MIUI 13 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
| Chipset | Qualcomm SM7150 Snapdragon 732G (8 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Memory Type | UFS 2.2 |
| Ram | 6 GB, 8 GB |
| Primary Camera | Quad: 108 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| 2 MP, (macro) | |
| 2 MP, (depth) | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region depend |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 67W wired |
| Body Color | Star Blue, Graphite Gray, Polar White, Ice blue |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.