|
|
Xiaomi Redmi 14C (China)Tk 15,900 |
| Name | Xiaomi Redmi 14C (China) |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi 14C (China) |
| Category | Smartphone |
| Price | 15900 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, December 30 |
| Launch Date | Available. Released 2025, January 29 |
| Body Dimensions | 171.9 x 77.8 x 8.2 mm (6.77 x 3.06 x 0.32 in) |
| Body Weight | 204 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz, 450 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Display Size | 6.88 inches, 112.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1640 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 260 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| User Interface (ui) | HyperOS |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 4 GB, 6 GB, 8 GB |
| Primary Camera | 13 MP, (wide) |
| Auxiliary Lens | |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5160 mAh |
| Charging | 18W Wired, PD |
| Body Color | Black, Green, Silver |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.