|
|
Xiaomi Redmi 13CTk 14,499 |
| Name | Xiaomi Redmi 13C |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi 13C, 23100RN82L |
| Category | Smartphone |
| Price | 14499 |
| Extra Price | 4/128 GB = 14,499/ 6/128 GB = 15,999/ 8/256 GB = 17,999/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, November |
| Launch Date | Available. Released 2023, November |
| Body Dimensions | 168 x 78 x 8.1 mm (6.61 x 3.07 x 0.32 in) |
| Body Weight | 192 g |
| Build | Gorilla Glass front, plastic body |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz, 450 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Display Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 260 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| User Interface (ui) | MIUI 14 |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Chipset | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Memory Type | eMMC 5.1 |
| Ram | 4 GB, 6 GB, 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 2 MP, (macro) | |
| 0.8 MP, (depth) | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired, PD |
| Body Color | Midnight Black, Navy Blue, Glacier White, Clover Green |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.