|
|
Xiaomi Redmi 12CTk 11,999 |
| Name | Xiaomi Redmi 12C |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi 12C, 22120RN86G, 22120RN86I, 22126RN91Y, 2212ARNC4L |
| Category | Smartphone |
| Price | 11999 |
| Extra Price | 4/64 GB = 11,999/ 4/128 GB = 12,999/ 6/128 GB = 13,999/ |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2022, December |
| Launch Date | Available. Released 2023, January |
| Body Dimensions | 168.8 x 76.4 x 8.8 mm (6.65 x 3.01 x 0.35 in) |
| Body Weight | 192 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 500 nits (typ) |
| Display Size | 6.71 inches, 106.5 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1650 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 268 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 |
| User Interface (ui) | MIUI 13 |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Chipset | MediaTek MT6769Z Helio G85 (12nm) |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Memory Type | eMMC 5.1 |
| Ram | 4 GB, 6 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| VGA, (depth) | |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Body Color | Graphite Gray, Ocean Blue, Mint Green, Lavender Purple | |||||||
| Pros |
| |||||||
| Cons |
|
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.