|
|
Xiaomi Redmi 10ATk 10,499 |
| Name | Xiaomi Redmi 10A |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi 10A, 220233L2C |
| Category | Smartphone |
| Price | 10499 |
| Extra Price | 2/32 GB = 10,499/ 4/64 GB = 12,999/ |
| Network Type | GSM / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2022, March |
| Launch Date | Available. Released 2022, March |
| Body Dimensions | 164.9 x 77 x 9 mm (6.49 x 3.03 x 0.35 in) |
| Body Weight | 194 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.53 inches, 102.9 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 11 |
| User Interface (ui) | MIUI 12.5 |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | MediaTek MT6762G Helio G25 (12 nm) |
| Memory Internal | 32 GB, 64 GB, 128 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 2 GB, 3 GB, 4 GB, 6 GB |
| Primary Camera | 13 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Body Color | Charcoal Black, Sea Blue, Slate Grey | ||||||
| Pros |
| ||||||
| Cons |
|
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.