|
|
Xiaomi Poco X5 ProTk 28,499 |
| Name | Xiaomi Poco X5 Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Poco X5 Pro, 22101320G, 22101320I |
| Category | Smartphone |
| Price | 28499 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, February |
| Launch Date | Available. Released 2023, February |
| Body Dimensions | 162.9 x 76 x 7.9 mm (6.41 x 2.99 x 0.31 in) |
| Body Weight | 181 g |
| Build | Glass Front (Gorilla Glass 5), Plastic Back, Plastic Frame |
| Network Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP53, dust and splash resistant |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 500 nits (typ), 900 nits (HBM) |
| Display Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 395 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| User Interface (ui) | MIUI 14 for POCO |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 642L |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 2.2 |
| Ram | 6 GB, 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 108 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| 2 MP, (macro) | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 480p@30fps, 1080p@30/60/120fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC4 |
| Body Color | Black, Blue, Yellow |
| Other Features | 5W Reverse Wired |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.