|
|
Xiaomi Poco M6 ProTk 16,990 |
| Name | Xiaomi Poco M6 Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Poco M6 Pro |
| Category | Smartphone |
| Price | 16990 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, August |
| Launch Date | Available. Released 2023, August |
| Body Dimensions | 168.6 x 76.3 x 8.2 mm (6.64 x 3.00 x 0.32 in) |
| Body Weight | 199 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass), plastic frame, glass back (Gorilla Glass) |
| Network Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | IP53, dust and splash resistant |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz, 550 nits |
| Display Size | 6.79 inches, 109.5 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 396 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| User Interface (ui) | MIUI 14 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Memory Type | UFS 2.2 |
| Ram | 4 GB, 6 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 2 MP, (depth) | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, portrait |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired, PD |
| Body Color | Power Black, Forest Green |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.