|
|
Xiaomi 13 UltraTk 1,22,999 |
| Name | Xiaomi 13 Ultra |
| Brand | Xiaomi |
| Model | 13 Ultra, 2304FPN6DC |
| Category | Smartphone |
| Price | 122999 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, April |
| Launch Date | Available. Released 2023, April |
| Body Dimensions | 163.2 x 74.6 x 9.1 mm (6.43 x 2.94 x 0.36 in) |
| Body Weight | 227 g (8.01 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), eco leather back, aluminum frame |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | LTPO3 AMOLED, 1B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1300 nits (HBM), 2600 nits (peak) |
| Display Size | 6.73 inches, 108.9 cm2 (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 522 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| User Interface (ui) | MIUI 14 |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB, 1 TB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 4.0 |
| Ram | 12 GB, 16 GB |
| Primary Camera | Quad: 50 MP, (wide) |
| 50 MP, (periscope telephoto) | |
| 50 MP, (telephoto) | |
| 50 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | Leica lenses, Dual-LED flash, HDR, panorama, 67mm filter ring holder (optional) |
| Video | 8K@24fps, 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240/480/960/1920fps, gyro-EIS, Dolby Vision HDR 10-bit rec |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, color spectrum, barometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 90W wired, PD3.0, QC4, 100% in 35 min (advertised) |
| Body Color | Black, Olive Green, White |
| Other Features | * 50W wireless, 100% in 49 min (advertised) * 10W reverse wireless |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.