|
|
Walton ZENX 2Tk 10,999 |
| Name | Walton ZENX 2 |
| Brand | Walton |
| Model | ZENX 2 |
| Category | Smartphone |
| Price | 10999 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, May |
| Launch Date | Available. Released 2025, May |
| Body Dimensions | 168.9 x 78.15 x 8.6 mm |
| Body Weight | 203.2 g (with Battery) |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.8 inches |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Display Multitouch | Yes, Capacitive Touch Screen, 10 Point Touch |
| Display Screen Protection | 2.5D Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| User Interface (ui) | Dido OS 15.0 |
| CPU | 1.8GHz Octa Core | 12nm FinFET | ARM Cortex- A75 |
| GPU | Mali- G57 MP1 |
| Chipset | Unisoc Tiger T615 |
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | Up to 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 52 MP |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer, Side-Mounted Fingerprint |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | High-Capacity Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Made By | Bangladesh |
| Body Color | Pearl Blue, Pearl Black |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.