|
|
Walton ZENX 1Tk 11,428 |
| Name | Walton ZENX 1 |
| Brand | Walton |
| Model | ZENX 1 |
| Category | Smartphone |
| Price | 11428 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz |
| Network 3G | UMTS 900/2100 MHz |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, December |
| Launch Date | Available. Released 2024, December |
| Body Dimensions | 163.2 x 75.16 x 8.75 mm |
| Body Weight | 195 g (with Battery) |
| Network Sim | Dual SIM |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.6 inches |
| Display Resolution | 720 x 1612 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | 2.5D Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| User Interface (ui) | R OS |
| CPU | 1.6GHz Octa Core | 12nm FinFET | ARM Cortex- A75 |
| GPU | Mali- G57 MP1 |
| Chipset | Unisoc Tiger T606 |
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | Up to 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 52 MP, (wide) |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR, Face Attribute Detect, Antibanding, AI Scene Recognition |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Dual Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Face Unlock, Proximity, Light, Accelerometer, Side-Mounted Fingerprint |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | High-Capacity Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Made By | Bangladesh |
| Body Color | Glacier Blue, Noir Black |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.