| Name | Walton Xanon X22 5G |
| Brand | Walton |
| Model | Xanon X22 5G |
| Category | Smartphone |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2026, May |
| Launch Date | Exp. Release 2026, May |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.8 inches |
| Display Multitouch | Yes |
| Operating System | Android |
| OS Version | 16 |
| User Interface (ui) | Dido OS |
| CPU | Octa-Core 2.4GHz |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7100 5G SoC |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | Up to 512 GB |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | High-Capacity Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 18W Wired |
| Made By | Bangladesh |
| Body Color | Silver, Blue |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.