|
|
Walton Orbit Y71Tk 9,399 |
| Name | Walton Orbit Y71 |
| Brand | Walton |
| Model | Orbit Y71 |
| Category | Smartphone |
| Price | 9399 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900MHz |
| Network 3G | UMTS 900/2100MHz |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, February |
| Launch Date | Available. Released 2025, February |
| Body Dimensions | 163.94 x 75.7 x 8.7 mm |
| Body Weight | 186 g (with Battery) |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.6 inches |
| Display Resolution | 720 x 1612 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 (Go Edition) |
| CPU | 1.8GHz Octa Core |
| GPU | PowerVR GE8322 |
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | Up to 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 8 MP |
| VGA | |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Gravity Sensor, Fingerprint Sensor |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | High-Capacity Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Made By | Bangladesh |
| Body Color | Mallard Blue, Velvet Black |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.