|
|
Walton Orbit Y11Tk 5,475 |
| Name | Walton Orbit Y11 |
| Brand | Walton |
| Model | Orbit Y11 |
| Category | Smartphone |
| Price | 5475 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, June |
| Launch Date | Available. Released 2023, June |
| Body Dimensions | 144.8 x 73.5 x 11 mm |
| Body Weight | 174 g (with Battery) |
| Network Sim | Dual SIM |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 5 Inches |
| Display Resolution | 854 x 480 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | 2.5D Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 (Go Edition) |
| CPU | 1.3 GHz Quad Core |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | Up to 128 GB |
| Ram | 2 GB |
| Primary Camera | Dual: 5 MP |
| VGA | |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | 720p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Gravity (3D), Proximity, Light |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 2500 mAh |
| Made By | Bangladesh |
| Body Color | Pastel Mint, Pacific Blue |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.