|
|
Walton NEXG N9Tk 17,999 |
| Name | Walton NEXG N9 |
| Brand | Walton |
| Model | NEXG N9 |
| Category | Smartphone |
| Price | 17999 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz |
| Network 3G | UMTS 900/2100 MHz |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, February |
| Launch Date | Available. Released 2024, March |
| Body Dimensions | 170.6 x 77.6 x 9.1 mm |
| Body Weight | 219 g (with Battery) |
| Network Sim | Dual SIM |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.82 inches |
| Display Resolution | 720 x 1640 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | 2.5D Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| CPU | 2.0GHz Octa-Core |
| GPU | Mali- G52 MP2 |
| Chipset | Mediatek Helio G85 |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | Up to 256 GB |
| Ram | 12 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 2 MP | |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Digital Zoom (4.0x, LED Flash, HDR) |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Gravity (3D), Proximity, Light, Compass, Side-Mounted Fingerprint, Coloumbmeter |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | High-Capacity Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 18W Wired |
| Made By | Bangladesh |
| Body Color | Mirror Black, Chrome White, Mystic Cyan |
| Other Features | * Breathing Light. * Active Noise Cancellation. * App Lock. * Smart Controls. * Smart Motion. * Dynamic Capsule. * Smart Lock. * Smart Touch. * Gestures. * ChatGPT. * Cleaning Assistant. * Game Booster. * Mobile Guardian. |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.