|
|
Walton NEXG N75Tk 13,499 |
| Name | Walton NEXG N75 |
| Brand | Walton |
| Model | NEXG N75 |
| Category | Smartphone |
| Price | 13499 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900MHz |
| Network 3G | UMTS 900/2100MHz |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, June |
| Launch Date | Available. Released 2025, June |
| Body Dimensions | 166.2 x 77.5 x 8.8 mm |
| Body Weight | 196 g (with Battery) |
| Network Sim | Dual SIM |
| Water Resistant | IP64 Rating |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.7 inches |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| User Interface (ui) | Dido OS 16 |
| CPU | 1.8GHz Octa-Core 12nm | FinFET | ARM Cortex-A75 |
| GPU | Mali- G57 |
| Chipset | Unisoc Tiger T615 SoC |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | Up to 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 52 MP |
| 2 MP | |
| VGA | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer, Compass, Side-Mounted Fingerprint, Geomagnetic Sensor, Gravity Sensor |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | High-Capacity Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Made By | Bangladesh |
| Body Color | Ember Black, Lunar Silver |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.