|
|
Walton NEXG N72Tk 11,999 |
| Name | Walton NEXG N72 |
| Brand | Walton |
| Model | NEXG N72 |
| Category | Smartphone |
| Price | 11999 |
| Extra Price | 8/64 GB = 11,999/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, February |
| Launch Date | Available. Released 2024, February |
| Body Dimensions | 168.4 x 77.2 x 8.9 mm |
| Body Weight | 192g (with battery) |
| Network Sim | Dual SIM |
| Display Type | IPS INCELL Technology with 2.5D Glass |
| Display Size | 6.8 inches |
| Display Resolution | HD+ (720x1600) |
| Display Multitouch | Yes |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| CPU | Octa-core (1.6 GHz 12nm FinFET | ARM Cortex- A75) |
| GPU | Mali- G57 MP1 |
| Chipset | Unisoc Tiger T606 |
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | Up to 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 52 MP, (wide) |
| 2 MP | |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Dual-Band Wi-Fi |
| Bluetooth | V5.0 |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer, Side-Mounted Fingerprint |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | High-Capacity Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 5010 mAh |
| Charging | Fast charge 18W |
| Made By | Bangladesh |
| Body Color | Hunter Green, Cornflower Blue , Meteor Blue |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.