|
|
Walton NEXG N71Tk 11,499 |
| Name | Walton NEXG N71 |
| Brand | Walton |
| Model | NEXG N71 |
| Category | Smartphone |
| Price | 11499 |
| Extra Price | 9/64 GB = 11,499/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz |
| Network 3G | UMTS 900/2100 MHz |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, September |
| Launch Date | Available. Released 2023, September |
| Body Dimensions | 163.75 x 75.4 x 9.15 mm |
| Body Weight | 202g |
| Network Sim | Separate (SIM1 + SIM2 + Micro SD Card) |
| Display Type | IPS INCELL Technology |
| Display Size | 6.6 inches (16.76cm) |
| Display Resolution | 720x1612 |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | 2.5D Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| CPU | Unisoc Tiger T606 SoC | 12nm FinFET | ARM Cortex- A75 |
| GPU | Mali- G57 MP1 |
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | Up to 256GB |
| Ram | 9 GB |
| Primary Camera | Dual: 52 MP, (wide) |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 5MP |
| Camera Features | Auto Focus with PDAF, LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Gravity (3D), Proximity, Light, Side-Mounted Fingerprint |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | High-Capacity Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 5050 mAh |
| Made By | Bangladesh |
| Body Color | Camo Green, Sapphire Blue, Onyx Black |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.