|
|
Walton NEXG N70Tk 10,499 |
| Name | Walton NEXG N70 |
| Brand | Walton |
| Model | NEXG N70 |
| Category | Smartphone |
| Price | 10499 |
| Extra Price | 8/64 GB = 10,499/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, June |
| Launch Date | Available. Released 2023, June |
| Body Dimensions | 163.4 x 75.4 x 8.75 mm |
| Body Weight | 192 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by 4G) |
| Display Type | IPS capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 6.6 inches |
| Display Resolution | 720 x 1612 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 |
| CPU | 1.6 GHz Octa-Core |
| Chipset | UNISOC TIGER T606 |
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 52 MP, (wide) |
| 2 MP, (macro) | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | HDR, panorama, LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
| Charging | 5000 mAh |
| Body Color | Sky Grey, Jordy Blue, Midnight Green |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.