|
|
Walton NEXG N6 LiteTk 12,999 |
| Name | Walton NEXG N6 Lite |
| Brand | Walton |
| Model | NEXG N6 Lite |
| Category | Smartphone |
| Price | 12999 |
| Extra Price | 8/64 GB = 12,999/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | UMTS 900/2100 MHz |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, September |
| Launch Date | Available. Released 2023, September |
| Body Dimensions | 164.2 x 76 x 8.55 mm |
| Body Weight | 188 g (with Battery) |
| Network Sim | Dual SIM |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.6 inches |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | 2.5D Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 |
| CPU | 1.6GHz Octa Core | 12nm FinFET | ARM Cortex- A75 |
| GPU | Mali- G57 MP1 |
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | Up to 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 52 MP |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash, Portrait, Photo, Audio Note, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Gravity (3D), Proximity, Light, Side-Mounted Fingerprint |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | High-Capacity Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 18W Wired |
| Made By | Bangladesh |
| Body Color | Emerald Green, Sky Grey |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.