|
|
Walton NEXG N10Tk 15,499 |
| Name | Walton NEXG N10 |
| Brand | Walton |
| Model | NEXG N10 |
| Category | Smartphone |
| Price | 15499 |
| Extra Price | 8/128 GB = 15,499/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | UTMS 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, August |
| Launch Date | Available. Released 2024, August |
| Body Dimensions | 165.7 x 76.5 x 9.1 mm |
| Body Weight | 195g (with battery) |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by 4G) |
| Display Type | IPS INCELL Technology with 2.5D Glass |
| Display Size | 6.7 inch, 17.02cm |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| User Interface (ui) | R OS |
| CPU | Octa-Core (2.0 GHz) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Chipset | MediaTek Helio G85 SoC |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 2 MP | |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 50 MP |
| Camera Features | Portrait, Photo, Video |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0 |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), gravity, proximity, light |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Made By | Bangladesh |
| Body Color | Ambilight Gold, Crystal Black, Shiny Green |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.