|
|
Vivo Y39Tk 27,900 |
| Name | Vivo Y39 |
| Brand | vivo |
| Model | Y39 |
| Category | Smartphone |
| Price | 27900 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, March 27 |
| Launch Date | Available. Released 2025, March 27 |
| Body Dimensions | 165.7 x 76.3 x 8.3 mm (6.52 x 3.00 x 0.33 in) |
| Body Weight | 205 g |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Display Size | 6.68 inches, 107.4 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1608 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 264 ppi |
| Display Screen Protection | Schott Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| User Interface (ui) | Funtouch 15 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 2.2 |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 2 MP, (depth) | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Si/C Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 6500 mAh |
| Charging | 44W wired, 74% in 60 min |
| Body Color | Lotus Purple, Ocean Blue |
| Other Features | Reverse Wired Circle to Search (8GB RAM version only) |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.