|
|
Vivo Y22sTk 22,999 |
| Name | Vivo Y22s |
| Brand | vivo |
| Model | Y22s, V2206 |
| Category | Smartphone |
| Price | 22999 |
| Extra Price | 6/128 GB = 22,999/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2022, August |
| Launch Date | Available. Released 2022, August |
| Body Dimensions | 164.3 x 76.1 x 8.4 mm (6.47 x 3.00 x 0.33 in) |
| Body Weight | 192 g |
| Build | Glass Front, Plastic Frame, Plastic Back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP5X (dust), IPX4 (water) resistance |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.55 inches, 103.1 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 270 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 |
| User Interface (ui) | Funtouch 12 |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 4 GB, 6 GB, 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 2 MP, (macro) | |
| 2 MP, (depth) | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Dual LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes (Region Dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast Charging 18W, 70% in 70 min (advertised) |
| Body Color | Starlit Blue, Summer Cyan |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.