|
|
Vivo Y200+Tk 21,900 |
| Name | Vivo Y200+ |
| Brand | vivo |
| Model | Y200+ |
| Category | Smartphone |
| Price | 21900 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, January 02 |
| Launch Date | Available. Released 2025, January 02 |
| Body Dimensions | 165.7 x 76 x 8 mm (6.52 x 2.99 x 0.31 in) |
| Body Weight | 199 g |
| Build | Glass Front, Plastic Frame, Plastic Back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP64 Dust/Water Resistant |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Display Size | 6.68 inches, 107.4 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1608 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 264 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| User Interface (ui) | OriginOS 4 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 2.2 |
| Ram | 8 GB, 12 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 2 MP, (depth) | |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 44W Wired, 50% in 36 min (advertised) |
| Body Color | Dark Gray, Green, Apricot |
| Other Features | Reverse Wired |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.