|
|
Vivo X200 Pro miniTk 84,990 |
| Name | Vivo X200 Pro mini |
| Brand | vivo |
| Model | X200 Pro mini, V2419A |
| Category | Smartphone |
| Price | 84990 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, October |
| Launch Date | Available. Released 2024, October |
| Body Dimensions | 150.8 x 71.8 x 8.2 mm (5.94 x 2.83 x 0.32 in) |
| Body Weight | 187 g |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | IP68/IP69 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 4500 nits (peak) |
| Display Size | 6.31 inches, 98.0 cm2 |
| Display Resolution | 1216 x 2640 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 460 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| User Interface (ui) | OriginOS 5 |
| CPU | Octa-core (1x3.63 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortalis-G925 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9400 (3 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB, 1 TB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 4.0 |
| Ram | 12 GB, 16 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 50 MP, (telephoto) | |
| 50 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 32 MP (ultrawide) |
| Camera Features | Laser AF, Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, HDR |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Si/C Battery |
| Battery Capacity | 5700 mAh |
| Charging | 90W wired |
| Body Color | Black, White, Green, Pink |
| Other Features | 30W wireless Reverse wired |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.