|
|
Vivo V50eTk 49,900 |
| Name | Vivo V50e |
| Brand | vivo |
| Model | V50e, V2428 |
| Category | Smartphone |
| Price | 49900 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, April 10 |
| Launch Date | Available. Released 2025, April 17 |
| Body Dimensions | 163.3 x 76.7 x 7.4 mm or 7.6 mm |
| Body Weight | 186 g |
| Build | Glass front, plastic back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1800 nits (peak) |
| Display Size | 6.77 inches, 110.9 cm2 (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2392 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 388 ppi |
| Display Screen Protection | Diamond Shield Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| User Interface (ui) | Funtouch 15 |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 2.2 |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 50 MP |
| Camera Features | Ring-LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps (HDR), 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 5600 mAh |
| Charging | 90W Wired |
| Body Color | Sapphire Blue, Pearl White |
| Other Features | Reverse Wired |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.