|
|
Vivo V50Tk 62,999 |
| Name | Vivo V50 |
| Brand | vivo |
| Model | V50, V2427 |
| Category | Smartphone |
| Price | 62999 |
| Extra Price | 12/256 GB = 62,999 Tk |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, February 17 |
| Launch Date | Available. Released 2025, March |
| Body Dimensions | 163.3 x 76.7 x 7.4 / 7.6 / 7.7 mm |
| Body Weight | 189 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | AMOLED, HDR10+, 120Hz, 1300 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Display Size | 6.77 inches, 110.9 cm2 (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2392 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 388 ppi |
| Display Screen Protection | Diamond Shield Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| User Interface (ui) | Funtouch 15 |
| CPU | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 720 |
| Chipset | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB, 512 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 2.2 |
| Ram | 8 GB, 12 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 50 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 50 MP |
| Camera Features | Color spectrum sensor, Zeiss optics, Ring-LED flash, Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS, OIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Si/C Battery |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 90W Wired, PD |
| Body Color | Rose Red, Titanium Grey, Starry Night |
| Other Features | Reverse Wired |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.