|
|
Vivo V27eTk 32,999 |
| Name | Vivo V27e |
| Brand | vivo |
| Model | V27e, V2237 |
| Category | Smartphone |
| Price | 32999 |
| Extra Price | 8/128 GB = 32,999/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, March |
| Launch Date | Available. Released 2023, March |
| Body Dimensions | 162.5 x 75.8 x 7.7 mm (6.40 x 2.98 x 0.30 in) |
| Body Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Network Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | IP54, dust and splash resistant |
| Display Type | AMOLED, 120Hz |
| Display Size | 6.62 inches, 105.8 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 398 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| User Interface (ui) | Funtouch 13 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 8 GB, 12 GB |
| Primary Camera | Triple: 64 MP, (wide) |
| 2 MP, (macro) | |
| 2 MP, (depth) | |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4600 mAh |
| Charging | 66W wired, 1-50% in 19 min (advertised) |
| Body Color | Glory Black, Lavender Purple, Lively Green |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.