|
|
Vivo iQOO Z7 ProTk 35,000 |
| Name | Vivo iQOO Z7 Pro |
| Brand | vivo |
| Model | iQOO Z7 Pro |
| Category | Smartphone |
| Price | 35000 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, August |
| Launch Date | Available. Released 2023, September |
| Body Dimensions | 164.1 x 74.8 x 7.4 mm (6.46 x 2.94 x 0.29 in) |
| Body Weight | 175 g |
| Build | Glass front, plastic frame, glass back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1300 nits (peak) |
| Display Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 388 ppi |
| Display Screen Protection | Asahi Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| User Interface (ui) | Funtouch 13 |
| CPU | Octa-core (2x2.8 GHz Cortex-A715 & 6x Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G610 MC4 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7200 (4 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB, 12 GB |
| Primary Camera | Dual: 64 MP, (wide) |
| 2 MP, (depth) | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4600 mAh |
| Charging | 66W wired, 50% in 22 min (advertised) |
| Body Color | Blue Lagoon, Graphite Matte |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.