|
|
Vivo iQOO Pad2 ProTk 60,500 |
| Name | Vivo iQOO Pad2 Pro |
| Brand | vivo |
| Model | iQOO Pad2 Pro |
| Category | Tablet |
| Price | 60500 |
| Network Type | No Cellular Connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2024, May |
| Launch Date | Available. Released 2024, June |
| Body Dimensions | 289.6 x 198.3 x 6.6 mm (11.40 x 7.81 x 0.26 in) |
| Body Weight | 679 g |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| Network Sim | No |
| Display Type | IPS LCD, 1B colors, 144Hz, HDR10, 900 nits (peak) |
| Display Size | 13.0 inches, 503.2 cm2 |
| Display Resolution | 2064 x 3096 pixels, 3:2 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 286 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| User Interface (ui) | OriginOS 4 |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-X4 & 3x2.85 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortalis-G720 MC12 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 4.0 |
| Ram | 8 GB, 12 GB, 16 GB |
| Primary Camera | 13 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED flash |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (8 speakers) |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Fm Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only) |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 11500 mAh |
| Charging | 66W wired, PD |
| Body Color | Gray, Blue, Silver |
| Other Features | 5W reverse wired |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.