| Name | Vivo iQOO Neo10 Pro (China) |
| Brand | vivo |
| Model | iQOO Neo10 Pro (China) |
| Category | Smartphone |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | Not announced yet |
| Launch Date | Coming Soon |
| Build | Glass front, plastic frame |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+ |
| Display Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 |
| Display Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 453 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| User Interface (ui) | OriginOS 5 |
| CPU | Octa-core (1x3.63 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortalis-G925 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9400 (3 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 4.0 |
| Ram | 12 GB, 16 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 50 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 8K, 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (closed type) |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Si/C Battery |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 120W wired, 40% in 9 min (advertised) |
| Body Color | Black, Blue, Red |
| Other Features | Reverse wired |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.