|
|
vivo iQOO 15TTk 69,900 |
| Name | vivo iQOO 15T |
| Brand | vivo |
| Model | iQOO 15T, V2564A |
| Category | Smartphone |
| Price | 69900 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2026, May 20 |
| Launch Date | Available. Released 2026, May 20 |
| Body Dimensions | 163.4 x 76.7 x 8.3 mm (6.43 x 3.02 x 0.33 in) |
| Body Weight | 216 g |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back or glass-fiber reinforced plastic back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 144Hz, 2592Hz PWM, HDR10+, 1800 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Display Size | 6.82 inches, 113.0 cm2 (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1440 x 3168 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 510 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 16 |
| User Interface (ui) | OriginOS 6 |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Mali-G1 Ultra MC12 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9500 Monster (3 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB, 1 TB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 4.1 |
| Ram | 12 GB, 16 GB |
| Primary Camera | Dual: 200 MP, (wide) |
| 50 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 16 MP, (wide) |
| Camera Features | Color spectrum sensor, LED flash, Panorama, HDR |
| Video | 8K, 4K, 1080p; gyro-EIS, OIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Si/C Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Charging | 100W Wired, PPS, PD |
| Body Color | Black, Blue, White |
| Other Features | * Reverse wired * Bypass charging * Color-changing rear panel (blue color only) |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.