|
|
Ulefone Armor 26 UltraTk 70,500 |
| Name | Ulefone Armor 26 Ultra |
| Brand | Ulefone |
| Model | Armor 26 Ultra |
| Category | Smartphone |
| Price | 70500 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, April |
| Launch Date | Available. Released 2024, April |
| Body Dimensions | 179 x 83 x 25.5 mm (7.05 x 3.27 x 1.00 in) |
| Body Weight | 609 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | IP68/IP69K dust/water resistant (up to 2m for 30 min) |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz |
| Display Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 396 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8020 (6 nm) |
| Memory Internal | 512 GB |
| Memory Type | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 12 GB |
| Primary Camera | Quad: 200 MP, (wide) |
| 8 MP, (telephoto) | |
| 50 MP, (ultrawide) | |
| 64 MP, (night vision) | |
| Secondary Camera | 50 MP |
| Camera Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass, gyro, barometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 15600 mAh |
| Charging | 120W wired |
| Body Color | Black |
| Other Features | 33W wireless (via docking station with pins) Reverse wired |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.