|
|
Tecno Spark Go 2024Tk 9,999 |
| Name | Tecno Spark Go 2024 |
| Brand | Tecno |
| Model | Spark Go 2024, BG6 |
| Category | Smartphone |
| Price | 9999 |
| Extra Price | 3/64 GB = 9,999/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, November |
| Launch Date | Available. Released 2023, November |
| Body Dimensions | 163.7 x 75.6 x 8.6 mm (6.44 x 2.98 x 0.34 in) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz |
| Display Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 267 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| User Interface (ui) | HIOS 13 |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Memory Type | eMMC 5.1 |
| Ram | 3 GB, 4 GB |
| Primary Camera | Dual: 13 MP, (wide) |
| 0.08 MP, (depth) | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Body Color | Mystery White, Alpenglow Gold, Magic Skin, Gravity Black |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.