|
|
Tecno Spark Go 2023Tk 9,990 |
| Name | Tecno Spark Go 2023 |
| Brand | Tecno |
| Model | Spark Go 2023, BF7n |
| Category | Smartphone |
| Price | 9990 |
| Extra Price | 4/64 GB = 9,990/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, January |
| Launch Date | Available. Release 2023, February |
| Body Dimensions | 163.9 x 75.5 x 8.9 mm (6.45 x 2.97 x 0.35 in) |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.56 inches, 103.9 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 267 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 |
| User Interface (ui) | HIOS 12 |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| Memory Internal | 32 GB, 64 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Memory Type | eMMC 5.1 |
| Ram | 3 GB, 4 GB |
| Primary Camera | Dual: 13 MP, (wide) |
| QVGA | |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Dual-LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 10W Wired |
| Body Color | Endless Black, Nebula Purple, Uyuni Blue |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.