|
|
Tecno Spark Go 1STk 9,990 |
| Name | Tecno Spark Go 1S |
| Brand | Tecno |
| Model | Spark Go 1S, KL4h |
| Category | Smartphone |
| Price | 9990 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, January 06 |
| Launch Date | Available. Released 2025, January |
| Body Dimensions | 165.6 x 77 x 8.4 mm (6.52 x 3.03 x 0.33 in) |
| Build | Glass Front, Plastic Back, Plastic Frame |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Water Resistant | IP54, Dust and Splash Resistant |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz |
| Display Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 263 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 (Go Edition) |
| User Interface (ui) | HIOS 14 |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | Mediatek Helio G50 |
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Memory Type | eMMC 5.1 |
| Ram | 3 GB |
| Primary Camera | 13 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Dual Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 15W Wired |
| Body Color | Startrail Black, Glittery White |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.