|
|
Tecno Spark 30Tk 17,999 |
| Name | Tecno Spark 30 |
| Brand | Tecno |
| Model | Spark 30, KL6 |
| Category | Smartphone |
| Price | 17999 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, September |
| Launch Date | Available. Released 2024, October |
| Body Dimensions | 168 x 76.4 x 7.7 mm or 7.9 mm |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back or silicone polymer (eco leather) back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | IP64, dust and water resistant |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz, 800 nits |
| Display Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 396 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| User Interface (ui) | HIOS 14 |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Chipset | Mediatek Helio G91 (12 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | 64 MP, (wide) |
| Auxiliary lens | |
| Secondary Camera | 13 MP |
| Camera Features | Quad-LED flash, HDR |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Body Color | Stellar Shadow, Astral Ice, Magic Skin 3.0, Bumblebee Edition |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.