|
|
Tecno Pova Neo 2Tk 16,490 |
| Name | Tecno Pova Neo 2 |
| Brand | Tecno |
| Model | Pova Neo 2, LG6n |
| Category | Smartphone |
| Price | 16490 |
| Extra Price | 6/128 GB = 16,490/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2022, September |
| Launch Date | Available. Released 2022, October |
| Body Dimensions | 170.9 x 77.8 x 9.6 mm (6.73 x 3.06 x 0.38 in) |
| Build | Glass Front, Plastic Frame, Plastic Back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz |
| Display Size | 6.82 inches, 110.5 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1640 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 263 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 |
| User Interface (ui) | HIOS 8.6 |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Chipset | MediaTek Helio G85 (12nm) |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 4 GB, 6 GB |
| Primary Camera | Dual: 16 MP, (wide) |
| Ai | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Dual-LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Charging | Fast Charging 18W |
| Body Color | Uranolite Gray, Virtual Blue, Orange Magma |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.